طراحی ساختمان مبتنی بر تامین آسایش حرارتی

Designed-to-match-heat-Icon
دلایل و چگونگی طراحی ساختمانها به منظور ایجاد آسایش حرارتی
تابحال شده است که، به‌دلیل گرم بود بیش از حد فضا، لذت یک خواب خوب را از دست دهید؟
یا فقط برای تحمل سرمای حاصل از دستگاههای تهویه‌ی هوای محل کار، مجبور به پوشیدن چند ژاکت و یک شال گردن شوید؟ با توجه به این حقیقت، وقتی که صحبت از تنظیم وتعدیل درجه‌ی دمای داخلی یک محیط می‌شود، شما نمی‌توانید رضایت همه را جلب کنید و همیشه یک فرد بدشانس وجود دارد که در نهایت، به‌خاطر آسایش دیگران، خود را فدا خواهد کرد .
روشن است که هیچ نوع “استاندارد و شاخص جهانی” یا “محدوده‌ی آسایش حرارتی توصیه شده” در طراحی سیستم‌های ساختمانی وجود ندارد، چرا که، برای مثال، ورزشکارانی که در حال تمرین در یک سالن ورزشی در مکزیک می باشند در شرایط فضای داخلی یک سیستم ساختمانی مشابه متعلق به یک آسایشگاه در دانمارک، احساس راحتی نخواهند داشت. به همین دلیل است که اگر بخواهیم به‌طور خلاصه، “آسایش حرارتی” را تعریف کنیم، این اصطلاح به معنای ایجاد سیستم‌های ساختمانی است که مطابق با شرایط محیط اطراف و عملکرد فضای ساختمانی باشد.
بنابراین چگونه می‌توانیم برای دستیابی به شرایط مطلوب، ساختمانی با آسایش حرارتی بالا را طراحی کنیم؟
Designed-ToMatchHeat02
یکی از ابتدایی ترین عناصری که در هنگام طراحی سیستم “آسایش حرارتی” در نظر گرفته میشود، ایجاد یک نمای کارآمد و مفید برای ساختمان میباشد. پوشش یک ساختمان به عنوان یک فیلتر، میان فضای باز و محیط داخلی، عمل می نماید و اتمسفر هوای درون ساختمان را تثبیت خواهد کرد.
طراحی مناسب پوسته ( نما) ساختمان منجر به یک محیط داخلی متعادل و کاهش استفاده از سیستم‌های مکانیکی خواهد شد که در کل سازه ای پایدارتر را به وجود خواهد آورد. و در نظر گرفتن مواردی همچون عایق کاری مناسب ، میزان جذب انرژی خورشیدی، اینرسی حرارتی و تهویه‌ی هوا، در هنگام طراحی بناها، ضروری میباشد .
Designed-ToMatchHeat03
از آنجایی که مدیریت پارامترهای پوسته خارجی ساختمان می‌تواند به‌شدت تاثیر گذاربر شرایط حرارتی محیط داخلی باشد، اطمینان از مجهز بودن هر دو فضای مستتر و شفاف، به عایق بندی عالی باعث کاهش جذب گرما در فصول گرم سال میشود و اجازه خروج گرما را در فصول سرد سال نخواهد داد میزان جذب انرژی خورشیدی ( یعنی مقدار گرمای تولید شده براثر جذب نور خورشید توسط ساختمان) وابسته به طراحی بنا و جهت گیری آن، نسبت فضاهای شفاف به مستتر، درصد انعکاس حرارت، کیفیت عایق بندی و میزان المان های سایه انداز در اطراف ساختمان خواهد بود.
Designed-ToMatchHeat04
اینرسی حرارتی ( یعنی اینکه با چه سرعتی دمای بنا به دمای محیط اطراف خواهد رسید) به صورت گسترده ای وابسته به نوع مصالح و نوع سازه مورد استفاده در معماری ساختمان میباشد. نهایتا اجزا تشکیل دهنده بنا، نسبت به محیط خارجی ساختمان واکنش نشان خواهند داد تا متضمن آن باشدکه فضای داخل وابسته به مکان و نیاز فضا، برای مدت طولانی تری خنک تر و یا گرم تر از فضای بیرون خواهد بود .
آجرها و سنگ‌ها از جمله مصالح ساختمانی با اینرسی بالای حرارتی هستند و به‌همین دلیل است که عموما، در محیط‌های دارای آب و هوای گرم، از این مواد برای ساخت و ساز استفاده میگردد زیرا می‌توانند دمای محیط داخل را، برای مدت زمان طولانی‌تری خنک نگاه داشت. معمولا در مناطق سردسیر از موادی مانند چوب، که از قابلیت ذخیره گرمای کمتری در خود، برخوردار هستند، استفاده میگردد تا فضای داخلی سریعتر گرم گردد.
Designed-ToMatchHeat05
Designed-ToMatchHeat06
Designed-ToMatchHeat07
در رابطه با تهویه‌ی هوا، کنترل گردش هوای ورودی و خروجی، برای داشتن محیطی مناسب، امری بسیار حیاتی میباشد. کنترل گردش هوا،چه توسط تهویه‌ی مکانیکی انجام گردد و چه تهویه طبیعی، جریان‌های هوای پایدار، رطوبت را آزاد میکند و یک جریان هوای آزاد و بدون فیلتر را به وجود خواهد آورد.
Designed-ToMatchHeat08
آینده چه برنامه‌ریزی برای تامین آسایش حرارتی خواهد داشت ؟
با نگاهی به جلو، به احتمال زیاد، خواسته‌های ما برای احساس آسایش غالبا مثل گذشته باقی خواهد ماند. با این حال بستر پیرامون این نیازها به سرعت و از ریشه در حال تغییر میباشد. مناطق سرد رو به گرم شدن میباشند، مناطق گرم در حال گرم تر شدن هستند و این امر برای سال‌های متمادی ادامه خواهد داشت. اما اگر فکر کنیم که متوسل شدن به روش‌های مصنوعی برای ایجاد آسایش حرارتی، راه حل این کار است، پس ما توجه زیادی به آنچه که در وهله‌ی اول ما را به این نقطه رسانده است، نداشتیم .
معماران وظیفه‌شناس، همواره روش‌های پایدار را ،برای تامین آسایش حرارتی، در اولویت قرار می‌دهند، و همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، این امر، به هیچ وجه پیچیده و بعید نیست. آینده از آن و متعلق به خلاقیت و نوآوری میباشد، و این راه حل‌ها به واقع هر معماری ساختمانی را بومی، قابل سکونت و متعلق به زمان خود میسازد که بسیار قابل تحسین میباشد.
اشتراک گذاری

نوشته های پیشنهادی

پاسخی بگذارید