آموزش ساخت موشن گرافیک

motion graphic
موشن گرافیک چیست؟
در این مقاله قصد آن را داریم به بیان اطلاعاتی در باره موشن گرافیک بپردازیم، اگر می خواهید که با موشن گرافی آشنا شوید و اطلاعاتی را در این زمینه بدست آورید مقاله را تا انتها دنبال کنید. موشن گرافیک یک نوعی از فیلم سازی محسوب می شود که در آن از گرافیک متحرک بهره برده می شود، در حقیقت می توانیم بگوییم در این آثار شاهد ترکیب فیلم سازی و گرافیک هستیم و از نکات مثبت هر دوی آن ها استفاده میشود،
در ابتدا تعریفی از موشن گرافیک ارائه دهیم، همان طور که از اسم آن مشخص است از دو واژه موشن و گرافیک تشکیل شده است، موشن به معنای حرکت است و گرافیک هم تصاویری مانند وکتورهاست که به وسیله نرم افزارهای گرافیکی از جمله فوتوشاپ تهیه می شوند، این آثار به طور معمول با صداگذاری به وسیله نرم افزارهای خاص ساخته می شوند.
اگر بخواهیم تعریفی از موشن گرافیک ارائه دهیم می توانیم بگوییم دانش ترکیب تصاویر و حرکات با همراهی صدا است که در زمینه مختلفی از جمله ساخت تبلیغات، انیمیشن های دو بعدی و به کاربرده می شود که در آن نه نیازی به دوربین است و نه بازیگر و نه نورپردازی و با استفاده از طراحی های مختلف و افکت می توان آثار موشن گرافی بسیار ارزشمندی را تولید کرد، به همین دلیل است که امروزه موشن گرافی یکی از بخش‌های پر طرفدار رشته گرافیک است.
موشن گرافیک در چه مواردی استفاده می شود؟
همان گونه که گفتیم در موشن گرافیک که یک نوع فیلم سازی است از ترکیب گرافیک و فیلم سازی استفاده می گردد ، با این توصیف متوجه می شویم که موشن گرافی در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، در آغاز از موشن گرافی به منظور متحرک ساختن آرمها و لوگوهای کمپانی ها، شرکت های سینمایی، شبکه تلویزیونی وسایر موارد استفاده می شد. به تدریج استفاده از موشن گرافی در موارد مختلفی گسترده تر شد و با وارد شدن صداگذاری به آن تحول و گسترش عظیمی پیدا کرد و استفاده حرفه ای از آن آغاز شد. امروزه مهم ترین مواردی که موشن گرافی استفاده می شود عبارت است  از: تلویزیون، تبلیغات، فیلم ها، سینماها، وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و . در واقع می توانیم بگوییم که روز به روز عرصه های استفاده از موشن گرافی گسترده تر شده و موارد بیشتری را در بر میگیرد .
انواع موشن گرافیک
موشن گرافیک را می توانیم در انواع مختلف زیر دسته بندی کنیم
 1. سیال (Fluid)
 2. ارگانیک (Organic)
 3. برداری (Vector)
 4. دستی (Hand – Drawn)
 5. کلاژ (Collag)
 6. فیلم (Film)
 
موشن گرافی را همچنین می توانیم در دسته بندهای دیگری از جمله دو بعدی و سه بعدی هم  قرار داد.
نرم افزار ساخت موشن گرافیک
نرم افزارهای بسیار متنوعی وجود دارد که در ساخت موشن گرافیک از آن ها استفاده می شود، بیشتر نیازی که وجود دارد نوع نرم افزارهای انتخابی برای ساخت موشن گرافیک را تعیین می کند که از پروژه ای به پروژه دیگر می تواند فرق داشته باشد  از جمله مهم ترین نرم افزارهای ساخت موشن گرافی می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم:
 • اپل موشن Apple Motion
 • ادوبی افتر افکت Adobe After Effects
 • ادوبی پریمیر پرو Adobe Premier Pro
 • سینما فور دی Cinema 4D
 • ادوبی اسپارک ویدیو Adobe Spark Video
 • لایت ویو تری دی LightWave 3D
 • فاینال کات پرو Finalcut Pro
 • مایا Maya
 • تردی استودیو مکس ۳D Studio Max
 • اتو دسک کامباسشن Autodesk Combustion
 • اوید اکسپرس Avid Xpress
 • ادوبی انیمیت Adobe Animate
سایر نرم افزار ساخت موشن گرافیک
علاوه بر نرم افزارهایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند که از آن ها می توان به منظور تهیه موشن گرافی استفاده کرد، استفاده از سایر نرم افزارها بیشتر می تواند با عنایت به اهداف خاص باشد، همه نرم افزارهایی که از آن ها نام برده شد همگی از نرم افزارهای پرکاربرد برای ساخت موشن گرافی هستند و لازم است کسی که می خواهد طراحی موشن گرافیک را دنبال کند به همه نرم افزارهای ذکر شده تسلط داشته باشد و دو نرم افزار ادوبی افتر افکت و ادوبی فتوشاپ نیز از نرم افزارهایی هستند که آشنا بودن با آن ها در ساخت موشن گرافی می تواند بسیار زیاد مفید باشد.
کاربردهای موشن گرافیک
تیزرهایی که با استفاده از موشن گرافیک ساخته می شود از آنجا که از عنصرهای بصری گرافیک استفاده می کند، تأثیر سریع بر روی مخاطب می گذارد و مورد جلب توجه وی می شود، به مانند سایر آثار گرافیکی، موشن گرافیک مینیمال و نشانه محور است، این دو ویژگی که بیان شد سبب می شود که موشن گرافی کاربرد بسیاری  در انواع فیلم ها با اهداف گوناگون از جمله برندینگ و آموزشی داشته باشد.
هنگامی که در موشن گرافی از رنگ، حرکت، بافت و فرم خاصی استفاده می شود و با صدا و موسیقی ترکیب می گردد موجب می شود که در برندینگ سازی، برند مورد نظر و عناصر آن از جمله لوگو در ذهن مخاطب ثبت شود و در ناخودآگاه وی باقی بماند، در اکثر شبکه های تلویزیونی برای این که برند و لوگو در قسمت های مختلف برنامه هویت سازی شود و آن را ماندگار کند به طور معمول از موشن گرافیک بهره گرفته می شود که تأثیر فراوانی هم دارد.
سادگی موشن گرافی ها به همراه موجز بودن آن و بهره گیری از سمبل ها سبب شده است که استفاده از آن در هدف های آموزشی کاربرد بسیار مفیدی داشته باشد و برای مخاطبان در معرفی یک ایده و فرآیند می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
آموزش موشن گرافیک
با توجه به اهمیت موشن گرافی بسیاری از علاقه مندان هستند که می خواهند آن را یاد بگیرند برای یادگیری موشن گرافیک شما بیش از هر چیز نیازمند صرف زمان صبر و حوصله هستید چرا که آموزش موشن گرافی نیازمند صرف زمان زیادی میباشد ، در آموزش موشن گرافیک ضرورت دارد که شما با بسیاری از ابزارها و تکنیک های مورد نیاز آشنا شوید و همین مسئله باعث طولانی شدن مدت زمان آموزش شما خواهد شد. برای این که بتوانید یک گرافیک متحرک بسازید باید با توجه به نیاز از نرم افزارها و تکنیک های گوناگون استفاده نمائید.
اطلاعات مورد نیاز جهت ساخت موشن گرافیک
برای ساخت موشن گرافیک به یکسری اطلاعات اولیه نیاز است که در واقع بدون وجود اطلاعات اولیه شما نمی توانید ساخت یک موشن گرافی را آغاز کنید، این اطلاعات عبارت است از:
 • ۵ کد رنگی که در ساختن موشن گرافی به کاربرده می شود.
 • متن هایی که در موشن گرافی به کاربرده می شوند.
 • لوگو و تصاویری که برای ساخت موشن گرافیکمد نظر است.
 • نقشه و سناریویی که مشتری مد نظر دارد.
 • ابعاد مد نظر موشن گرافی
 • موسیقی که از سوی مشتری انتخاب می شود.
با توجه به نوع کار و نیاز، اطلاعات خواسته شده ممکن است متفاوت باشد و در حقیقت موارد فوق می تواند کم تر یا بیشتر نیز باشد.
تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک
برخی به اشتباه موشن گرافیک و انیمیشن را یکی می دانند در حالی که این دو با هم متفاوت هستند، از جمله این تفاوتها میتوان به این نکته اشاره کرد که انیمیشن بیشتر حالت داستانی دارد و مفهوم مورد نظر خود را به وسیله داستان منتقل میکند، در حالی که موشن گرافی از عناصر بصری جهت انتقال پیام خود بهره می برد. انیمیشن بر محوریت کاراکتر است در حالی که موشن گرافی بر محوریت تصویر می باشد، موشن گرافیک بیشتر حالت تبلیغاتی، کاربرد در تیتراژها و موارد آموزشی دارد در حالی که انیمیشن حالت سینمایی – داستانی دارد و به فیلم و سریال شباهت دارد. تکنیکی که در آثار انیمیشن به کار برده می شود تداومی است ولی در موشن گرافی از تکنیک غیر تداومی استفاده میگردد .
اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید