تئاتر بزرگ آلبی

albi
طراحی معماری دومینیک پراتو، تئاتر بزرگ البی، بافت شهر و همچنین نفوذ فرهنگی آن را تبدیل می کند.
این ساختمان به عنوان نماد برجسته معماری در حومه مرکز تاریخی به نظر می رسد.
ما به جای سینما از حضور تئاتر بزرگ برای اولویت دادن به شبکه شبکه های فضاهای عمومی و امکانات فرهنگی استفاده کردیم. تئاتر بزرگ مرکز آن خواهد بود.
در کنار کوچه فرهنگ، فضاهای عمومی مختلف از یکدیگر پیروی می کنند و از یک کلیسای جامع از کلیسای جامع به پارک بزرگ شهر روچگوود عبور می کنند. این مسیر با ایجاد یک مربع در سطح بلوار سیبیل آغاز می شود، سپس به محل تئاتر می رسد و در محل سینما در مقابل Athanor ادامه می یابد و سرانجام به باغ عمومی باز می شود. این ایده “راهروی شهری” است که توسط جانشینی، همپوشانی و تعامل چندین ساختمان فرهنگی متحول شده است.
albi
ما تصمیم گرفتیم که ساختمان های مختلف را با مکان هایی مشخص کنیم که آدرس آنها را در شهر می فرستاد. بنابراین ساختمان آتنور حفظ شده برای ایجاد ورود سینما اصلاح شده است. این قسمت قابل ملاحظه ای از این «کوه یخ» می شود، لابی بزرگ، با احتمالا برخی از مغازه ها و یک کافه در سطح مربع. در زیرزمین، همه اتاق های غربالگری را پیدا می کنیم. بنابراین پایه محل تئاتر کاملا توسط مجتمع سینمایی اشغال شده است. این طرح به ما اجازه می دهد همه فضای عمومی را آزاد کنیم و آن را سخاوتمندانه به فعالیت شهری و جمعیت باز کنیم.
هندسه بسیار ساده ای از تئاتر اجازه می دهد تا در کنار خیابان ژنرال د گلول، در تلاش برای تداوم شهری و نزدیکی با کتابخانه چند رسانه ای، ایجاد دو مکان بیشتر یا کمتر مثلثی در کنار “فرهنگی کوچه”. این دو فضای عمومی که در این زیرساخت شهری جدید هستند، در اطراف تئاتر قرار می گیرند: یکی به سمت مرکز تاریخی و دیگری به سمت محله باز می شود. ما حجم فشرده ای را جستجو کردیم که به ابعاد تئاتر اجازه می داد تا بهترین مکان را برای محیط اطرافش پیدا کند. ما همچنین برخی از اصول کاربردی، ساده، مستقیم و فوری، به خصوص برای دسترسی، توسط فضای عمومی، کامیون ها را در همان سطح از صحنه و پشت صحنه جستجو کردیم.
albi
این لزوما به معنای این نیست که این قسمت پشت تئاتر «مرده» است؛ چرا که در طبقه بالا می توانیم جعبه ها و ادارات و بالاتر از اتاق آزمایش را پیدا کنیم. بنابراین، چهار طرف منشور باز و ساکن هستند.
البته، تنها باز کردن در محل تئاتر به طور کامل مانند یک پنجره بزرگ به سمت شهر، با استقبال از همه لابی ها، گالری ها، بالکن ها و سالن های بزرگ، کاملا لرزان است.
از این حجم شفاف، ما به یک اتاق آزمایشگاهی برسیم و از سوی دیگر تراس سقف، جایی که باغ حصار و رستوران آن قرار گرفته است. از این ارتفاع، ما یک دید کلی در منظر شهر آلبی و چشم انداز اطراف آن خواهیم داشت.
این ساختمان از بتن ساخته شده و با آجر پوشیده شده است. ما از این مواد برای خارج از حد به اندازه در داخل، برای کف تا دیوار و سقف، برای ایجاد یک معماری تک مواد استفاده می شود.
با استحکام آجر، ما مخالف پوشش صاف و سبک وزن هستیم که منحنی تئاتر را پوشانده است. این پوشش مش فلزی، رنگ مس قرمز، که زنگ نزند، مانند لباس، عمودی ساختمان را از دو طرف برداشته و از طرف دیگر از آن دور می شود تا به عنوان یک پارچه بزرگ بر روی آن باز شود تئاتر و سینما یکی.
منحنی ها و منحنی های مقابله ای مورد نیاز برای این مش مایع، یک معماری آزاد، شاد و شعر ایجاد می کنند. ما همچنین می بینیم که استعاره پارچه ریزه یا ظهور یک طراحی مرحله اپرا. اما بیشتر از همه، ما در آن وجود دارد برخی از درخشندگی، انعکاس، رنگ، که معماری به یاد می آورد “لباس در یک نور روشن”.
این پوست بافته فلزی، به عنوان یک توری، از تأثیرات تئاتر محافظت می کند، بدون اینکه از عملکردهای شهر جدا شود. این نور را فیلتر کرده و باد و باران را شکست.
این تزئین بزرگ دارای برخی ویژگی های پایدار است. مش به فضاها و کاربردهای آن بستگی دارد. این امکان وجود دارد که بافت آن بزرگتر به ارائه برخی از دیدگاه از داخل به خارج و یا سخت تر در قسمت های دیگر، پنهان کردن برخی از دیوارهای ساختاری، و یا فیلتر کردن، مانند یک خورشید، نور در فضای باز بزرگ. این حصیر تنگ برخی از آرک های بزرگ را در سطح فضای عمومی روشن می کند تا بازدید کنندگان و تماشاگران به آن بیفتند و سپس در آسمان ساخته شوند تا یک شکل غیرمترقبه در صحنه از سقف شهر آلبی.
به عنوان یک نتیجه گیری، اقداماتی که انجام می شود عبارتند از:
  • استفاده از زیرزمین برای قرار دادن برخی از پارک ها و سینما،
  •  مدارک سطح زمین در فضاهای عمومی اختصاص داده شده به هر ساختمان فرهنگی،
  •  جستجو برای سادگی و فشرده سازی، ارائه یک ابزار تئاتر کارآمد، انعطاف پذیر و اقتصادی است.
albi
اطلاعات پروژه:
  • معماران: معماری Dominique Perrault
  • محل کار: تئاتر بزرگ، ۸۱۰۰۰ آلبی، فرانسه
  • مساحت: ۳۴۰۰۰ متر مربع
  • سال پروژه: ۲۰۱۴
  • عکس ها: جرجس فسی، وینسنت بواتین
  • سازندگان: Alucobond
  • نام پروژه: تئاتر بزرگ البی
albi
albi
albi
albi
albi
albi
albi
albi
albi
albi
albi
albi
albi
albi
اشتراک گذاری

نوشته های پیشنهادی

پاسخی بگذارید